E-Ticaret Nedir

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

E-Ticaret Nedir

E-ticaret Nedir, teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte değişen tüketici ihtiyaçlarının karşılanması için ortaya çıkan bir ticaret türüdür. Online ticaret olarak da adlandırıla e-ticaretin hem tüketiciler hem de firmalar için önemi son derece büyüktür. Çünkü e-ticaret çalışmaları hem tüketicilere hem de firmalara pek çok avantaj sağlamaktadır.

Firmalar söz konusu avantajlardan yararlanabilmek için çeşitli yöntemler denemektir. Bunlardan en önemlisi ise müşterilerin sepet tutarının artırılmasını sağlamaktır. Peki, firmalar müşterilerinin sepet tutarını nasıl arttırabilir?

E-Ticarette Sepet Tutarı Nasıl Artırılır?

E-ticarette en önemli unsur müşterilerin daha fazla ürün almasını sağlamaktır. Sepet tutarının çoğalması firmaların çok daha fazla kazanmasını sağlar. Firmaların söz konusu sepet tutarlarının artırılması için ise aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekir.

Tavsiye Edilen Ürün

Müşterinizin satın alacağı ve sepetinde bulunan ürün ile birlikte bir ürün tavsiye edin. Tavsiye edilen ürünler, müşterilerin sepet tutarının artırılması için son derece önemlidir. Müşteriler bir ürünü incelediklerinde o ürünle ilgili farklı ürünleri karşılarına getirerek bu ürünleri de almalarını sağlayabilirsiniz.

İndirimle ve Kampanyalar

Müşterilerinizin sepet tutarını artırmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kampanya ve indirimlerdir. Sitenizden alışveriş yapan tüketicilerin ilgilendikleri ve daha önce inceledikleri ürünler ile ilgili farklı ürünleri de kampanyalı hale getirerek sepet tutarlarını artırabilirsiniz. Örneğin x ürünü alana y ürünü %20 indirimli gibi bir kampanya yapabilirsiniz.

Taksit Seçenekleri

Taksit seçeneklerinin fazla olması müşterilerin daha yüksek tutarlarda alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Yüksek oranlarda ki taksit seçenekleri ile müşterilerinizin sepet tutarını artırabilir ve daha fazla ürün satın almasını sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo

Hiçbir tüketici satın aldığı ürüne kargo ücreti ödemek istemez. Kargonun ücretsiz olması  kişilerin alışveriş yapma olasılıklarını artırmaktadır. Çünkü kargo ücreti ekstra bir tutar olarak görülür. Ancak belirli bir tutarın üzerinde ücretsiz kargo fırsatları sunarak müşterilerinizin sepet tutarını artırabilirsiniz. Müşterinizin sepet tutarının ücretsiz kargo tutarından az olması durumunda bir bildirimde bulunarak müşterilerinizi uyarabilirsiniz.

E-Ticarette Doğru Fiyatlandırmanın Önemi

E-ticaretin faydalarından yararlanmak ve yüksek karlar elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de fiyatlandırmadır. E-ticarette doğru fiyatlandırma ile çok daha fazla ürünün müşterileriniz ile buluşmasını sağlayabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz. Çünkü müşterileriniz tek tıkla farklı fiyat seçeneklerine ulaşabilir. Bu da yanlış fiyatlandırma yapmanız durumunda satışlarınızın düşeceğini ifade etmektedir. Peki, e-ticarette fiyatlandırma yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Bir ürünün fiyatını belirlerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta taleptir. Bir ürün ile ilgili değişkenler sabit olduğunda fiyatın yükselmesi ürüne karşı talebi düşürür. Bu nedenle ürüne yönelik talep fiyatlandırma konusunda göz önüne alınması gereken bir konudur.
  • Bir ürün ile ilgili fiyat belirlerken maliyetinde göz önüne bulundurulması gerekir. Maliyet ve karın toplamı fiyatı belirlemektedir. Genellikle birim maliyet üzerinden %10 kar eklemesi yapılır.
  • Ürün fiyatlandırmasında rakip firmaların fiyatlarını da göz önüne almalısınız. Söz konusu rakiplerinizden çok yukarıda bir fiyat sunmak ürünlerinize olan talebin azalmasına neden olacaktır.
  • E-ticarette fiyatlandırma noktasında dikkat edilmesi gereken diğer unsur ürünün değeridir. Değer tabanlı fiyatlandırma riskli bir fiyatlandırma yöntemidir. Bu nedenle son derece dikkatli olunması gerekir.
  • E-ticarette fiyatlandırma noktasında katmanlı fiyatlandırma da kullanılabilmektedir. Aynı ürünün farklı seçenekleri arasında seçim yapılabilmesi son derece önemlidir.

E-Ticaret Altyapımızın Fiyatını Öğrenmek ve Daha Kapsamlı Sunum İçin Teklif Al Formumuz Üzerinden Bilgilerinizi İletiniz.


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…