Yeni Başlayanlar için E-Ticaret

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

Yeni Başlayanlar için E-Ticaret

Yeni başlayanlar için e-ticaret, insan yaşamını etkisi altına almaya devam ederken e-ticaret girişimleri gerçekleştiren markalar için de doğru adımlar atmak oldukça değerli bir noktaya geliyor.

Rekabetin çok ciddi boyutlarda olduğu online mağazacılık alanında siz de yeni bir girişime imza atmak istiyorsanız bilmeniz gereken belli başlı hususlar var!

Sizler için hazırladığımız bu rehber yazımızda yeni başlayanlar için e-ticaretin olmazsa olmazlarını derledik! Detayları dikkatli bir şekilde incelemeniz sizin için kusursuz bir e-ticaret girişimi anlamına gelecektir. İşe o mutlaka bilinmesi gereken detaylar.

E-Ticaret’e Nereden Başlarım?

1-İş Planınızı Yapın

Bir işe başlamanın en kilit noktalarından bir tanesi şüphesiz, plan yapmaktır. Plansız başladığınız her iş sizin için çok ciddi felaketlerle sonuçlanabilir.

Bu nedenle de yaptığınız planlamaların dikkatli ve titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

İş planınız ne kadar kusursuzsa çözüm noktasında elde edeceğiniz çıktılar da o derece doğru olacaktır.

E-ticaret gibi rekabetin çok ileri düzey olduğu bir alanda kendi iş planını yapamayan markaların uzun vadede başarılı olabilmeleri imkansızdır.

Bu nedenle de kesinlikle planlamayı yapmanız gerekenler arasında 1. sıraya koymalısınız.

2-Ürün Seçimi

E-ticaret girişiminizde ürün seçimi yaparken sahip olduğunuz nitelikler oldukça değerlidir. Burada bir mağazaya sahip olup olmamanız önemli bir faktör olacaktır.

Mevcut bir fiziki mağazanız varsa ve bu mağazada pek çok ürün satıyorsanız e-ticaret mağazanıza da bu ürünleri entegre etmeniz kolay olacaktır.

Ancak durum bundan farklıysa çeşitli araştırmalar gerçekleştirmeniz gerekir.

Ürün tercihinde dikkat etmeniz gereken şey ürünleri kendiniz mi stoklayacaksınız yoksa dropshipping mi yapacaksınız sorusudur.

Buna cevaben trendleri incelemeli, en çok satılan ürünlere göz atmalı ve tüketici tercihlerini incelemenize yardımcı olacak yorumlara odaklanmalısınız.

Bu sayede başarılı seçeneklerden faydalanmak çok daha kolay olacaktır.

Hedef Kitle Belirleme

3-Hedef Kitle Belirleyin

Ürünleriniz ne derece kusursuz ve mağazanız ne kadar kaliteli olursa olsun doğru hedef kitle ile bir araya gelemiyorsanız sizin için kusursuzluğun hiçbir anlamı yok demektir.

Bu nedenle de satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerin kimler tarafından tercih edildiğini iyi bilmelisiniz.

E-ticaret girişimine hedef kitlem herkes mantığı ile başlayan markaların uzun vadede başarısız oldukları bir gerçektir.

Ürün sayınız binlerce olsa dahi bir sınırlama yaparak kendi markanızın büyümesini sağlamalısınız. Peki, bu kararı alırken kitle belirleme işini nasıl gerçekleştirmelisiniz?

Hedef kitle belirlemesi yaparken tüketicilerin yaşadıkları yer, yaşları, cinsiyetler, gelir seviyeleri, ilgilendikleri konular ve hangi eğitim seviyesine sahip oldukları oldukça değerlidir.

Bu soruların cevaplanması markanızın büyümesine ve ürün satışında başarılı olmasına çok ciddi katkı sağlayacaktır.

Siz de bu katkıyı göz ardı etmeden birbirinden özel seçeneklerden faydalanmalısınız.

4- Etkili Ürün Sayfası

Ürünlerinizin kusursuzluğunu ortaya çıkaracak en önemli konulardan bir tanesi kalitedir. Bu doğru, ancak kaliteyi tüketicilere yansıtabilmenizin temelinde e-ticaret sayfanızın kusursuzluğu vardır.

Ürünlerin doğru açıklama, fotoğraf ve başlıklandırma ile birlikte sunulması sizin için çok ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Etkili Ürün Görselleri

5- Ürün Fotoğrafı

Ürünlerinizin satılmasını sağlayan en önemli noktalardan bir tanesi ürün fotoğraflarıdır.

Çünkü pek çok kullanıcı ürünün açıklamasını ya da yorumlarını okumadan önce fotoğrafını inceler. Fotoğrafın tatmin edici olması ürünü satın almak için yeterli bir faktör olarak görülür.

Ürün fotoğrafının profesyonel bir şekilde ve farklı açılardan çekilmesi e-ticaret mağazanıza olan güveni arttırır.

Ürün fotoğrafı sayesinde hedef kitlenize daha güçlü bir imaj verirsiniz. Bu da sizin için daha fazla satış ve daha kaliteli çözümler anlamına gelecektir.

Ürün fotoğraflarınızı ihmal etmeden çalışmalarınızı yaptığınız takdirde başarının çok da uzak olmadığını ifade etmek gerekir.

6- Ürün Açıklaması

Ürün görseli, pek çok kullanıcının ilk ve tek ilgi odağı olsa da bazı kullanıcıların satın almak istedikleri ürünleri her yönüyle incelemeleri söz konusu olur.

Ürün açıklamasının detaylı, ürünün anlaşılmasını sağlayan üstelik özgün olması gerekir. Peki, bu ne tür bir fayda sağlar?

Kullanıcılar ürünle ilgili bütün soru işaretlerine cevap verme şansı yakalar. Bunun yanı sıra dijital pazarlama dinamiklerinden bir tanesi olan SEO için de doğru işler yapılmış olur.

Böylelikle marka ve ürünlerinizin ön plana çıkması çok daha mümkündür.

7- Mobil Uyumluluk

İnternet, insan yaşamında her geçen gün daha fazla oranda bireyin kullanım alanını oluşturur.

Bu kullanımın yaygınlaşmasında en önemli detay mobil kullanımın gittikçe daha da artmasıdır. İnternet kullanıcılarının yaklaşık %70’i internete mobil araçlardan ulaşır.

Peki, bu neden bu kadar önemlidir?

İnternet aracılığıyla e-ticaret sayfanıza ulaşacak bir kullanıcının mobil uyumlu olmayan sitenizde yaşayacağı deneyim olumsuz olacaktır.

Tam tersi durumda ise zamanını iyi bir şekilde değerlendirebilecek olan kullanıcıların sizin e-ticaret mağazanızdan alışveriş yapması mümkün olacaktır.

Mobil uyumluluğu olmayan sayfaların kullanıcı deneyimini düşürmesi müşteri kayıplarının temelini oluşturur.

Rakip Analizi

8- Rakip Analizi

Rakip analizi e-ticarette size rakip olanların neler başarabildikleri ve bu başarıları nasıl elde edebildikleriyle alakalıdır.

Rakip analizinde başarılı olmanız rakiplerinizin önüne geçmeniz açısından oldukça mühimdir.

Bu nedenle yapacağınız analizler çerçevesinde kaliteli çözümler ve başarılı seçenekler ile mutlaka e-ticaret platformunuzu öne taşımalısınız.

Kalite, performans ve sürdürülebilir başarı için gerekli bu detayları dikkate almanız sizin için çok değerli olacaktır.

Üstelik profesyonel bir destek bu konuda sizi başarıya sürükler.


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…