E-ticarette avantajlı iş modelleri nelerdir?

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

E-ticarette avantajlı iş modelleri nelerdir?

E-ticarette avantajlı iş modelleri nelerdir?

 

E-ticaret dünyasına adım atmayı isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum ise aynı zamanda bu alandaki iş modelleri arasındaki farkı da yakından ilgilendirmektedir. İş modelleri arasındaki belirgin farklar sebebiyle e-ticarette yer alan kişiler arasında da rekabetin değiştiği gözlemlenmektedir. E-ticarette avantajlı iş modelleri nelerdir şeklinde araştırmalar yapan birçok kişi soluğu internet aramalarında almaktadır. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarla birlikte e-ticarette avantajı ve dezavantajı olan iş modelleri belli oldu.

E-ticarette avantajlı iş modelleriyle ilgili araştırmalar yapanlar için birçok farklı sonuç bulunuyor. E-ticaretteki iş modellerinin avantaja dönüşebilmesi adına kullanıcı deneyimini en iyi şekilde takip etmek gerekmektedir. Stabil olarak avantajlı veya dezavantajlı bir iş modeli bulunmuyor olsa da sektörlere göre avantaja dönüşen iş modelleri olduğu söylenmektedir. İş modellerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun sektör seçimi olduğu bilinmektedir. İş modeli seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürün veya hizmet türlerinin belirlenmesidir. 

Birçok kişi tarafından tercih edilen e-ticaret modelleri bu alanda kimi zaman avantajlı olabilmektedir. E-ticaret projelerinin ileriye dönük olabilmesi adına avantajlı iş modellerinin seçilmesi son derece önemli başlıklar arasında yer almaktadır. Her geçen gün değişen ticaret dünyasında sektörlerin tercih etmesi gereken iş modellerinin de değişiklik gösterdiği bilinmektedir.

E-ticaret modelleri nelerdir?

E-ticaret modelleri hakkında bilgi sahibi olmayan birçok kişi bu alanda araştırma yapmaya devam ediyor. E-ticaret modelleri nelerdir şeklinde internet ortamında araştırma yapan kişiler birçok farklı sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Günümüzde başarılı olabilmek adına e-ticaret için geliştirilmiş olan birçok farklı iş modelinin olduğu bilinmektedir. E-ticaret modeli arayışında olan kişilerin tercih edebileceği birçok farklı model olduğu görülüyor. Bu alanda tamamen birbirinden farklı olan bu modeller ürün veya hizmet türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Satış potansiyelleri ve sektörlere göre değişen ürün dağılımları ele alındığında birçok farklı e-ticaret modelinin ön plana çıktığı görülüyor. 

Milyonlarca e-ticaret platformunun yer aldığı internet ortamında bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Yöneticilerin bu alanda iş modelleri seçimi yaparken dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunuyor. E-ticaret modelleri arasında:

 • Çalışma şekline göre e-ticaret modelleri
 • İş modeline göre e-ticaret modelleri
 • Platforma göre e-ticaret modelleri

Bulunmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen bu üç model hem sektöre hem de ürünlere göre değişiklik gösteriyor. E-ticaret dünyasına ilk kez adım atan kişilerin bu alanda model seçiminde dikkat etmesi gereken önemli hususların olduğunu söylemek gerekiyor. İş modelini belirleyen e-ticaret platformları bu alanda başarıya ulaşabilmektedir. Günümüzün en çok tercih edilen bu üç iş modeli aynı zamanda geleceğe de yön vermektedir.

Çalışma şekline göre e-ticaret modelleri

Çalışma şeklinde göre e-ticaret modeli hakkında bilgi sahibi olmayı isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu alanda internet araştırmaları yapan kişiler çeşitli sonuçlarla karşılaşabiliyor. Çalışma etkinliğine göre gerçekleştirilecek olan e-ticaret modelleri bu alanda zarar etmesi en düşük olan modellerden biridir. Birçok e-ticaret firması tarafından tercih edilen bu model aynı zamanda en eski çalışma yöntemleri arasında yer almaktadır. Giderek yaygınlaşan bu e-ticaret modeli hem gelir ve gider arasındaki dengeyi korumasıyla hem de çalışma akışını yönetebilmek adına birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Çalışma şeklinde göre düzenlenecek olan e-ticaret modelleri sayesinde iş alanında en yüksek verimin alınması da amaçlanmaktadır. 

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen bu e-ticaret modeli basit gibi görünse de kimi zaman karmaşık olabilmektedir. Çalışma şekline göre e-ticaret modelleri arasında yer alan:

 • B2B ( işletmeden işletmeye ) – B2C ( işletmeden tüketiciye )
 • C2C ( tüketiciden tüketiciye ) – C2B (  tüketiciden işletmeye )
 • B2E ( işletmeden çalışanına ) – B2G ( işletmeden devlete )
 • G2B ( devletten işletmeye ) – G2G ( devletten devlete )
 • G2C ( devletten vatandaşa ) – C2G ( vatandaştan devlete )

Birçok e-ticaret platformunda yer almaktadır. E-ticaret ile ilgili modelleri incelerken sektörlerin dağılımını da yakından takip etmek gerekmektedir. Bu durum aynı zamanda iş akışından daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır.

İş modeline göre e-ticaret modelleri

İş modeli çerçevesinde e-ticaret modellerini tercih etmeyi isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. İş modellerine göre yapılacak olan e-ticaret modelleri bu alanda 6 farklı kategoriye sahiptir. İş modellerinin belirlenmesi ile e-ticaret modellerinin de belli olması mümkün hale gelmektedir. İş modeline göre e-ticaret modelleri arayışında olan kişilerin sayısı oldukça fazladır. İş modellerini benimseyen bu çalışma modeli sayesinde birçok farklı platform üzerinden satış gerçekleştirmek mümkündür. 

İş modellerinin düzenlenmesinde ve seçiminde sektörlerinde avantajlarını dikkat almak gereklidir. Bu durum aynı zamanda sektörün ihtiyaçları doğrultusunda avantajlı çıkmanızı sağlayabilir. İş modeli seçimi yaparken satılacak olan ürün ve hizmetlerin daha önceden belirlenmesi gerekmektedir. Bu düzeyde yapılacak olan iş modelleri seçiminin e-ticaret satışları açısından olumlu olacağı tahmin edilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen iş modelleri arasında:

 • Yatay e-ticaret
 • Pazar yeri
 • Fırsat siteleri
 • Dikey E-Ticaret
 • Özel Alışveriş
 • Aracılık siteleri

Yer almaktadır. Birçok e-ticaret platformu tarafından tercih edilen bu iş modelleri kimi zaman avantajlı olabiliyor. Diğer modellere göre ön plana çıkan bu iş modeli aynı zamanda ürün ve hizmet akışının daha kolay yönetilebilmesi adına da firmalar tarafından ön plana çıkarılmaktadır. Her geçen gün daha fazla platformun tercih ettiği bu iş modeli hem sağladığı avantajlarla hem de yenilikçi olmasıyla günümüzde ön plana çıkan iş modelleri listesinde yer almaktadır. 

Platforma göre e-ticaret modelleri

 

Platform seçeneğine göre e-ticaret modellerini belirlemeyi isteyen kişilerin tercih edebileceği birçok farklı platform bulunuyor. Bu platformlarda birbirleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Satışı yapılacak ürün kategorisine göre değişen bu platformlar aynı zamanda sektöre göre çeşitli avantajlar doğurabilmektedir. Platforma göre e-ticaret modelleri arayışında olan kişilerin iki farklı platform seçeneği bulunmaktadır. Doğrudan platformu hedef alan bu e-ticaret modelleri kimi zaman şirketler tarafından avantajlı bir hale gelebiliyor. Mobil e-ticaret ve sosyal e-ticaret olmak üzere iki farklı platformun bulunduğu e-ticaret modellerinin bu alanda ön plana çıktığı bilgisi bulunmaktadır. İş modeli seçimi yaparken platformun ön planda bulunması aynı zamanda kullanıcı deneyimini de etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

E-ticaret modellerinin öneminin her geçen gün arttığı internet ortamında bu modeller arasındaki farkları takip etmek gerekiyor. Kimi zaman avantajlı gibi görünen e-ticaret modelleri kimi zaman dezavantaja dönüşebiliyor. Bu alanda güncellemeleri ve sektörlere katkılarını takip ederek iş modeli seçimi yapılması son derece önemlidir. Bu durum aynı zamanda e-ticaret sektörlerinde yer alan modellerin ne düzeyde katkısının olduğunu göstermektedir. Her ürün ve hizmet için yapılacak olan analizler de bu alanda iş modellerine yakından katkı sağlamaktadır. İş modellerinin belirlenmesinde e-ticaret ürünlerinin farklılıklarını takip etmek gerekmektedir. Her geçen yıl daha fazla kişinin katıldığı e-ticaret platformları bu alanda çeşitli iş modelleri sağlamasıyla ön plana çıkmaya devam ediyor.


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…