E-ticaretin Önemi

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

E-ticaretin Önemi

İnternetin yaşamımızın hemen her alanını sarmaya başladığı şu günlerde e-ticaret olarak ifade edilen kavramın en az internet kadar hayatımızı etkilediği ifade edilebilir. E-ticaretin insan yaşamını bu denli etkilemesinin iki yönlü bir etkileşim sonucunda ortaya çıktığı söylenebilir. Bu anlamda son 24 yıldır insan yaşamında bir şekilde var olan e-ticaretin gelecek yüzyılda insan yaşamının merkezinde olacağı tartışma gerektirmeyen bir gerçektir. Özellikle de Koronavirüs gibi dünyayı etkileyen salgınların görülmesi e-ticareti daha da güçlendireceğe benziyor.

Güçlü yönleri ile ön plana çıkan ve insanlar için önemi tartışılmaz olan e-ticaretin neden önemli olduğu ve önemine binaen ne tür avantajlar sağladığının vurgulanması gerekir. Bu anlamda öncelikle e-ticaretin insan yaşamındaki önemi üzerine örneklerle açıklamalar yapmak gerekir.

E-ticaret Neden Daha da Önem Kazanıyor?

e-ticaret e-bay ve Amazon’un kuruluşu ile ilk adımlarını atan ve 1996 yılında gerçekleşen ilk elektronik satış ile insan yaşamına hızlı bir giriş yapan platforma verilen isimdir. Bu platformdan bahsederken kullanılan ‘e’ harfi elektroniği daha doğru ifade ile interneti ifade eder. Yani e-ticaret dendiğinde internet aracılığı ile gerçekleştirilen alışverişlerin anlaşılması gerekir. Tanımı bu kadar kolay olan bir platformun insan yaşamı için önemi aslında kolaylığından kaynaklanır.

Alışveriş alışkanlıkları ve tüketim çılgınlığı ile değişen insanoğlu için alışverişin oturulan yerden tek tıkla gerçekleştirilmesi en az Fransız Devrimi kadar önemli bir gelişmedir. Saatlerce mağaza gezerek aradığınız ürünü bulmaya çalışmak zaman kaybetmenizin yanı sıra büyük emek harcamanıza da neden olur. Ancak e-ticaret size mağazalara uğramadan hem de ürün çeşitliliğinde sınır olmaksızın alışveriş imkânı sağlar. Üstelik bunu farklı platformlara erişim imkanından dolayı oldukça da uygun fiyatlara gerçekleştirebilmenize imkan tanır.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında insan için olmazsa olmazlardan biri olan e-ticarete yöneltilen en büyük eleştiri insanların tembelliğe alışmasına neden olduğu fikridir, sayfada öğren. Dijitalleşme ile insanın bir ekrana hapsolduğu alışveriş deneyimini bile bir ekran vasıtası ile gerçekleştirdiği eleştirisi koronavirüs salgınının var olduğu şu günlerde kendiliğinden ortadan kalkıyor. E-ticaret insan yaşamını kolaylaştırmanın yanı sıra riskleri de azaltıyor. Bu nedenle önemi tartışmasız bir platform olmayı başarıyor.

E-ticaret Ne Tür Avantajlar Sağlar?

E-ticaretin önemi açıklanırken aslında avantajları ile birlikte bir açıklama söz konusu olur. Çünkü e-ticaretin önemi sunduğu fırsatlarla kolayca anlaşılabilir. Ancak yine de e-ticaretin sağladığı avantajları listelemek gerekirse şu hususlara değinmek oldukça önemlidir.

Tüketiciler ve satıcılar bazında avantajları bir arada değerlendirilebilecek e-ticaret;

•          Günün herhangi bir saatinde alışveriş imkânı sağlarken tüketici ve üreticilere büyük kolaylık sağlar,

•          Satıcıların mağaza kiralama sorunlarını ortadan kaldırırken ürün sergilemede herhangi bir sınırlamanın olmaması nedeniyle binlerce ürünü tek sayfada listelemek mümkün olur. Bu durum tüketiciler açısından binlerce ürüne tek tıkla ulaşma ve dakikalar içinde bu ürünleri inceleme fırsatı sunar.

•          Tüketiciler açısından farklı satıcılar arasında değerlendirme yapma imkânı tanırken aynı kalite ve özelliklerdeki ürünü dağa ucuza satın alabilmenin yollarını gösterir,

•          Satın alınan ürünlerin eve teslim edilmesi sayesinde ürün taşıma poşetlerle uğraşma veya bir yerlerde unutma gibi sorunlarla karşılaşmanıza engel olur.

Her yönü ile tüketici açısından avantajlı olan e-ticaret satıcıların da en çok tercih ettiği platformdur. Bu anlamda gelecek on yılda insanların mağazalara giderek alışverişi terk edecekleri ve tamamen dijital alışveriş ile yaşamlarını sürdürecekleri tahmin ediliyor. Bu gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin e-ticaret olmaksızın bir yaşam düşünülemez.

E-Ticaretin Faydaları

E-Ticaretin Faydaları, işletmenizin daha fazla kazanç sağlamak için dijital dünyadan 7 gün 24 saat faydalanması demektir.

Sabah açılan ve akşam kapanan mağazanızın konum gözetmeksizin her bölgeden ve gece gündüz alışveriş yapan insanlara ulaşması demektir.

E-Ticaret mağazanızı açarak işletmenizi büyütebilir kazancınızı arttırabilirsiniz.

E-Ticaretin İnsanlara Sağladığı Kolaylıklar

E-Ticaretin İnsanlara Sağladığı Kolaylıklar, bu kolaylıkları madde madde sıralamak gerekirse.

  • Herhangi Bir Depoya Gereksinim Duymamak
  • Mağazanızın 7 Gün 24 Saat Açık Kalması
  • Lokasyon Gözetmeksizin Tüm ülkeye Satış İmkanı
  • Stok Tutmadan Satış yapabilme

 

  • Online Ödeme Kolaylığı
  • Temazsız Teslimat
  • Zaman ve Personel Tasarrufu Sağlar
  • Birçok Masrafın Düşmesi ile Ürünlerinizi Daha Uyguna Satabilirsiniz
  • Bir Çok Müşterinize Sürekli Kampanya Sunabilmek

ve daha bir sürü faydalı yönü olan E-Ticaretin şimdi tam zamanı

E-Ticaret Kurmak Masraflı Mıdır

E-Ticaret Kurmak Masraflı mıdır, Bu sorunun cevabı çok merak ediliyor. Geleneksel ticaret ile kıyaslandığında E-Ticaret kesinlikle daha masrafsızdır. Depo, Personel, Stok ve diğer tüm giderlerin olmaması E-Ticaret sitenizi kurmanız sizler için yeterince uygun olacaktır.

E-Ticaret Altyapımızın Fiyatını Öğrenmek ve Daha Kapsamlı Sunum İçin Teklif Al Formumuz Üzerinden Bilgilerinizi İletiniz.


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…