E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

E-ticaret, son yılların en çok dikkat çeken konularından bir tanesi olurken markaların e-ticarete yönelik çalışmalarında da ciddi bir ivmelenme yaşanıyor. Ulusal ve yerel hemen her markanın e-ticarete yönelmesi sonrasında bu konuda uzmanlaşmak çok daha değerli bir hal alıyor.

Siz de markanızı ileri taşımak ve daha kaliteli çözümlere ulaşmak adına e-ticaret çözümlerinden faydalanmak istiyorsanız mutlaka e-ticaret ile ilgili bilinmesi gerekenlere odaklanmalısınız. Sizin için hazırladığımız listede e-ticaretin en önemli 10 konusuna odaklanmanızı mümkün kılacağız. İşte o en önemli 10 konu!

1 – Odaklanmak

E-ticaret girişiminizi sıfırdan oluşturuyor ya da var olan bir mağazanızı dijitale taşıyor olabilirsiniz. Amacınız her ne olursa olsun e-ticaret alanında başarılı olmaksa bu başarıyı elde etmek adına tam manasıyla odaklanmalısınız. Çünkü e-ticaret, pek çok rakibin olduğu rekabetin hiçbir zaman yavaşlamadığı bir alan. Burada en ufak bir odak eksikliğinin sizi aylarca düzeltemeyeceğiniz problemlerle karşı karşıya bırakmasına neden olabilirsiniz.

2 – Şirketleşmek

E-ticaret, amatör bir ruhla gerçekleştirilecek olsa da amatör bir yapının bu alanda başarılı olabileceğinden çok söz etmek mümkün olmaz. Bu nedenle de kurumsallaşmaya önem göstermelisiniz. Fatura kesebilen ve ticari ilişkiler kurabilen bir markaya dönüşmek sizin için oldukça değerli sonuçlara kapı aralayacaktır. Mevcut bir şirketiniz varsa bu konuda güçlü bir adımı önceden atmışsınız demektir.

3 – Alan Adı Almak

Alan adı, internet kullanıcılarının sizi bulmak için tercih edecekleri arama sözcüğü olarak da ifade edilebilir. Bu arama sözcüğünün markanızla aynı isimde olması gerekir. Şirketinizi ve markanızı sıfırdan kuruyorsanız bu konuda çok akılda kalıcı bir seçim yapmanız gerekir. Üstelik seçiminizi yaparken alan adının boşta olduğundan da kesinlikle emin olmalısınız. Aksi takdirde markanız ve alan adınızın farklılaşması gerekecek ki bu çok da arzu edilen bir durum değildir.

4 – Hukukilik Kazanmak

Şirketleşme ve mağaza kurma aşamalarında çeşitli izinler alındığı gibi e-ticaret konusunda da hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesi şarttır. Bu durumda Kullanım Koşulları, Gizlilik Sözleşmesi ve İade Koşulları gibi bir e-ticaret sitesinde mutlaka yer alan belge – bilgilerin yer alması gerekir. Bu nedenle başarılı ve kaliteli bir e-ticaret sitesi olabilmek için hukuki belgeleri kesinlikle düzenlemelisiniz.

5 – Güçlü Bir Altyapı Kurmak

Başarılı ve güçlü bir alt yapı kurmak, e-ticaret girişiminizin başarısını etkileyecek en önemli faktörlerden bir tanesidir. Çünkü ürün satışı kadar ürünlerin entegre edileceği sistemlerin de özel bir şekilde sürdürülmesi şarttır. Hazır e-ticaret paketleri ya da size özel çözümlerden faydalanarak e-ticaretin büyüyen markası olmayı başarabilirsiniz. Hazır paketler maliyet açısından daha çok tercih edilse de size özel çözümlerin başarınızı sağlamada daha değerli olacağını unutmamalısınız.

6 – Başarılı Bir Tasarım Oluşturmak

E-ticarette altyapı konusunda güçlü bir çözüm ortaya koymak adına yapacağınız çalışmaların tasarım ile daha kusursuz bir noktaya ulaştırılacağından söz etmek gerekir. Çünkü tek başına altyapının bir anlam ifade etmeyeceği gibi tasarımın da tek başına yeterli olmayacağı söylenmelidir. Altyapınızı güçlü bir şekilde tesis ettiyseniz ve tasarımı da kusursuz bir şekilde planladıysanız çok önemli adımlar atmışsınız demektir. Sıradaki adımları başarıyla tamamlamak sizi büyük bir marka olmaya sevk edecektir.

7 – Ürün ve İçerik Girmek

Bir e-ticaret sitesinin en önemli konularından bir tanesi ürün ve içerik kalitesidir. Çünkü ürünleri ve içerikleri yeterli olmayan e-ticaret sitelerinin başarısız kabul edildiği açıktır. Tüketicilerin marka kalitesini anlamak adına ürünleri ve içerikleri çok detaylı incelediklerini unutmamalısınız. Bu nedenle de ürün fotoğrafından ürün açıklamasına kadar her detayı özenle gerçekleştirmelisiniz.

8 – Güvenilir Bir Ödeme Sistemi Kurmak

Başarılı bir e-ticaret altyapısına sahip olmanın en önemli yanı da güvenilir bir ödeme sistemine sahip olmaktan geçer. Özellikle tüketicilerin güvenini kazanmak ve onların beklentilerini maksimum verimlilik ile karşılamak adına çalışmalar yaptığınızı kanıtlamalısınız. Sanal POS sistemi ile oluşturacağınız güvenilir ödeme sistemi daha fazla tüketicinin sizi tercih etmesine neden olur. Çünkü ödeme sistemlerinde beklentileri karşılayan e-ticaret oluşumlarının daima güvenilir olduğu algısı vardır.

9 – Güvenliği Tesis Etmek

Güvenilirliği sağlamak için sadece Sanal POS yeterli olmayacaktır. Bu konuda SSL, 3D Secure gibi çok değerli çözümlere başvurmanız da önemlidir. E-ticaret yapınızın daha kaliteli bir noktaya taşınabilmesi amacı ile yukarıda söz edilen yapıları mutlaka kullanın. Eğer bu yapıları kullanmada desteğe ihtiyacınız olduğunu düşüyorsanız profesyonel destek de alabilirsiniz. Güvenliği tesis etmek sizin için çok çok önemli seçeneklere kapı aralayacaktır.

10 – Reklam ve Pazarlama ile Büyümek

Reklam ve pazarlama hemen her alanda olduğu gibi e-ticaret konusunda da sizleri ön plana taşıyacak oldukça başarılı bir seçenektir. Bu nedenle de e-ticarette başarılı olmak adına nasıl bir reklam – pazarlama stratejisi izleyeceğinize karar vermelisiniz. Aksi takdirde rotasız bir gemi gibi nereye savrulduğunuz belli olmaz. Üstelik e-ticaret gibi rekabetin fazla olduğu yerde yatırımlarınızın karşılığını alamazsınız.

Tüm bu detaylara odaklanarak başarıyı yakalamak adına hemen harekete geçmeye ne dersiniz?


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…