E-Ticaret Danışmanı

| 0 YORUM | E-Ticaret | CMR SOFT

E-Ticaret Danışmanı

E- Ticaret Danışmanı 

E-ticaret danışmanı, küçük ve büyük çaplı birçok firmanın sektörde büyümesine yardımcı olmaktadır. Günümüzün en popüler araçlarından biri de e-ticaret olmaktadır. Son birkaç yıl içinde e-ticarete olan ilginin arttığı rahatlıkla görülebilir. E-ticaret konusunda bilgisi olmayan ve sektörde ki iş hacmini büyütmek isteyen firmalar için e-ticaret danışmanı yol gösterici olmaktadır. E-ticaret danışmaları bireysel olarak veya bir firmaya bağlı olarak çalışmaktadır.

E-ticaret danışmanı, ürünlerin kaliteli ve güvenilir şekilde müşterilere iletilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle küçük çaplı şirketlerin kolay bir şekilde büyümesi için profesyonel bir yardıma ihtiyacı olmaktadır. Sadece yeni ve küçük firmalar değil, büyük müşteri kitlesi olan firmalar için de e-ticaret danışmanı ihtiyacı vardır. 

E-Ticaret Nedir?

E- ticaret 1995 yılında başlamış ve günümüzde büyük bir ivme kazanmıştır. Ürün veya hizmetlerin, bireyler ve şirketler tarafından internet ortamında satışının yapılmasına verilen isimdir. E-ticaret en büyük patlamasını 2019 yılının sonlarında yapmıştır. Covid virüsünün ardından binlerce kişi e-ticarete yönelim göstermiştir. Dünya bazında bakıldığı zaman yaklaşık 2,5 milyar kişi e-ticarette yer alıyor. Kişiler ve satıcılar arasında ki alışverişin daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Bunun yanı sıra alıcıların tüm seçeneklerden yararlanmasına da katkı sağlanır.

 4 farklı e-ticaret türü mevcuttur. B2C modelinde işletmeler ile bireysel müşteriler arasında satışlar gerçekleşir. En yaygın olan ve tercih edilen e-ticaret modelidir. B2B satış modelinde ise işletmeler arası satış gerçekleşir. C2B modelinde ise tüketiciler işetmelere satış işlemi yapmaktadır. Son olarak C2C satış modelinde ise tüketiciler arası alışveriş gerçekleşir. 

E-ticaret çok geniş bir iş hacmine sahiptir. Yüz binlerce firma mevcuttur. Küçük ve büyük işletmeler satışlarını e-ticaret zerinden sağlamaktadır. Bu nedenle rekabette oldukça fazladır. E-ticarette kaybolmamak ve büyümek için profesyonel bir destek almak gerekebilir. E- ticaret danışmanları tam olarak bu görevi yapmaktadır. Sektörde ihtiyaç duyulan her konuda destek sağlamaktadır. Firmaların satış modeline göre hareket edilmektedir. 

 

E-Ticaret Danışmanı Görevleri 

E-ticaret danışmanı olan kişilerin çalıştığı firma içinde birçok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Genel olarak şirketin iş hacmini büyütme ve iyileştirme yapmaktan daha fazlası olabilmektedir. E-ticaret danışmanlarının görevleri şu şekildedir:

 • E-ticaret sitesinin optimizasyonunun sağlanması 
 • Ux-UI süreçlerine hakim olmak ve buna uygun tasarımlar oluşturmak 
 • Kampanyalar ve promosyonlar ile ilgi çalışmalar yürütme 
 • Arama motorunda üst sırada yer almak için çalışmalar yapmak 
 • E-ticaret sitesinin alt yapısının desteklenmesi ve güncelliğinin sağlanması 
 • Sitede satışı yapılan tüm ürünlerin içerik yönetiminin yapılması 
 • Firmanın giderlerinin ve zararlarının takip edilmesi 
 • Kar ve cironun takibin yapılması 
 • Sitenin ihtiyacı olan eğitimleri tanımlama ve gerçekleştirme 
 • Hedef kitlenin belirlenmesi 
 • Rakiplerin analizleri yapılası ve rakiplerin takip edilmesi 

Bu görev ve sorumluluklara ek olarak firmaların da bazı talepleri ve ihtiyaçları olabilir. Danışman ile anlaşma sağlanması durumunda ek görevlerde talep edilebilir. E-ticaret danışmanları görev ve sorumluluklarını eksiksiz şekilde yerine getirmektedir. 

E-ticaret danışmanının sahip olduğu görev ve sorumluluklar sitenin ve satışların artırılması etrafında şekillenir. Genel anlamda ciddi görevleri söz konusu olmaktadır. Sahip oldukları görev ve sorumluluklar firmanın kalkınması ve kar oranının artmasında doğrudan etkilidir. Bu nedenle doğru ve güvenilir danışmanlık hizmetinden faydalanmak oldukça önemlidir. 

E-Ticaret Danışmanlarının Yaptığı İşlemler 

E-ticaret danışmanları, öncelikli olarak firmanın durumu hakkında incelemeler ve saptamalar yapmaktadır. Firmanın satışları, sosyal medyanın ne kadar etkin kullanıldığı, müşteri yorumları, gelir ve giderler gibi noktaları titizlikle incelemektedirler. Daha sonrasında faaliyet göstermeye ve iyileştirmeler yapmaya başlamaktadırlar. Firmanın durumunu bilmeden ve anlamadan iyileştirme yapılmaz. Yapılacak olan iyileştirmeler için harcanacak bütçenin minimal seviyede olmasına önem vermektedirler. Düşük bütçeli onarmalar ve iyileştirmeler yapılarak sürece devam edilir. Firmanın ihtiyaçlarını gereksiz ve fazla para harcamadan karşılamaktadır. 

E-Ticaret Danışmanı İle Çalışmanın Avantajları 

E-ticaret danışmanı ile çalışmak birçok açıdan avantajlar sağlamaktadır. Sağladığı en önemli fayda ise firmanın satışlarının artmasıdır. E-ticaret danışmanı firmanın ürün veya hizmet satışının artmasını sağlamaktadır. Sektörde büyümeyi ve daha büyük bir firma olma avantajı sunmaktadır. Firmaların gelmek istediği noktaya kadar gelmesinde e-ticaret danışmanının büyük faydası vardır. Geniş Pazar ağının içerisinde doğru stratejiler bularak, rakiplerden bir adım önde olmayı sağlamaktadır. Yurt dışına açılmak ve Pazar alanını büyütmek isteyen kişiler içinde en büyük destek ve yardım olmaktadır.  

E-ticaret danışmanı, firmaların hedef kitlesini belirlemektedir. Hedef kitlenin belirlenmesi durumunda buna yönelik stratejiler uygulanmakta ve satışlarda artış gözlemlenmektedir. Firmanın ihtiyacı olan eksik noktaları bularak iyileştirmeler yapılması da sağlamış olduğu diğer bir avantajdır. E-ticaret danışmanı ile çalışmak, maliyetlerin düşmesine ve kar marjının artmasına da katkı sağlar. En düşük maliyet ile firmanın ihtiyaçları karşılanır. 

E-Ticaret Danışmanı Gerekli Mi?

E-ticaret yapmak ve firmasını büyütmek isteyen her kişi için e-ticaret danışmanı gereklidir. E-ticaret hevesle girilerek, hüsranla da sonuçlanabilir. Fakat sektörü ve ihtiyaçlarını bilen kişiler tarafından profesyonel destek verilmesi durumunda böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaz. Rakiplerin çok olması ve Pazar ağının geniş olması nedeniyle bu alanda çalışmak biraz daha profesyonellik gerektirir. Büyük ve gelişmekte olan tüm firmaların e-ticaret danışmanı bulunur. Bu anlamda gerçekten alınması gereken bir hizmet olarak ifade edilebilir. 

E-ticaret danışmanı, firmaların önemli birimlerinden bir tanesidir. Büyümek ve gelişmenin yanı sıra kaliteli ürün ve müşteri memnuniyetinin sağlanması için de çalışmalar yürütmektedir. E-ticaret danışmanı hizmetini tüm firmalar alabilmektedir. Ve farklı sektörlerde ki firmaların her biri için gereken bir hizmettir. Teknik noktalarda profesyonel destek sunmakta ve hizmet aksamamaktadır. 

E-ticaret Danışmanı Ücretleri 

E-ticaret danışmanı ücretleri firmaların isteklerine ve taleplerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle her firma için stabil ücret tarifesi geçerli olmaz. E-ticaret danışmanı ücreti iş hacmine bağlı olarak artış göstermektedir. İş yükü  büyük olan firmaların ödeyeceği tutar daha yüksek olabilmektedir. Genel olarak fiyatlar 2000 TL den başlamakta ve yükselmektedir. Ücretler aylık olarak ödenmektedir. 

 

Danışmanlık ücretlerinde belirleyici olan bir diğer faktör ise e-ticaret danışmanının deneyim ve tecrübesidir. Bu alanda uzun yıllar faaliyet gösteren ve büyük başarı sağlayan e-ticaret danışmanlarının ücretleri daha yüksek olmaktadır. Bu anlamda e-ticaret danışmanlarının iş tecrübesine göre talep edilen tutarlar şu şekildedir:

 • Tecrübesi olmayan ve yeni başlayanlar için 750 TL den başlayan fiyatlar mevcuttur.
 • 3 yıllık deneyime sahip olan danışmanlarda 2000 TL ile 3000 TL arasında 
 • 5 yıllık deneyime sahip olan danışmanlar 3000 TL ile 5000 TL arasında 
 • 10 ve üzeri yıllık tecrübe sahibi olan danışmanlar 5000 TL ile 1000 TL arasında ücretler talep etmektedir. 

Bireysel olarak hizmet veren danışmanların aylık ücretleri bu kapsamda olmaktadır. Fakat ekip olarak hizmet veren firmaların fiyatlandırma ölçeği farklılık gösterebilir. Küçük ve büyük işletmelerin bütçelerine uygun e-ticaret danışmanı hizmeti alması mümkündür. 

Fiyatlar konusunda net bir bilgi edinmek için danışman veya firmalar ile iletişime geçmek gerekir. Ücretler farklı etkenlere göre değiştiği için size özel ve ihtiyacınız olan danışmanlık hizmeti alınabilir. bu açıdan farklı fiyat seçeneklerinden yararlanmakta mümkün olmaktadır. 


Henüz bu bloğa ait yorum bulunmamakta.


Herkese açık bir yorum ekle…